Zasoby nieodnawialne, jako surowce na wyczerpaniu

Nieodnawialne źródła energii to takie,  które nie odtwarzają się w krótkim okresie. Ich zużycie  jest znacznie szybsze niż bieżące uzupełnianie zasobów. Przeciwieństwo stanowią natomiast odnawialne źródła energii. Obecnie eksploatacja zasobów nieodnawialnych, takich jak ropa naftowa, powstających w wyniku długotrwałych procesów geologicznych, gdzie stopień ich regeneracji jest bliski zeru, wymaga opracowania zamienników.

Widoki na przyszłość w tym obszarze są obiecujące, a pod względem ekonomicznym nie istnieje między nimi różnica.

Zasoby nieodnawialne potrzebują wiele milionów lat, by powstać z materii organicznej. Wykorzystywane są w przemyśle m. in. do produkcji tworzyw sztucznych , jak plastik czy farby, które nie nadają się do ponownego przetwarzania. Do zasobów nieodnawialnych warto również zaliczyć metale, które raz użyte, przechodzą do kategorii złomu.

Ludzie są coraz bardziej świadomi możliwości racjonalnego gospodarowania zasobami naturalnymi, dlatego w wielu krajach surowce wykorzystuje się ponownie. Wyczerpujące się surowce w przyszłości mogą stanowić problem, ponieważ ich zasoby są coraz mniej obfite.

www.kmkm.org.pl

Zostaw komentarz